№ 44 (2017)
Статті
-
Перевірка наявності мощів в уніатських антимінсах XVIII ст
У статті досліджується процедура перевірки наявності мощів в уніатських антимінсах XVIII ст.
-
ШАТИ В СОЦІАЛЬНИХ ВЗАЄМОДІЯХ НАВКОЛО КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКОЇ ІКОНИ УСПІННЯ БОГОРОДИЦІ (КІНЕЦЬ XVIII СТ. — 1922 Р.)
У статті визначаються основні принципи, на базі яких насельники Києво-Печерської Успенської лаври вступали до соціальних взаємодій стосовно внесення змін до шат для ікони Успіння Богородиці
-
THE IMPACT OF THE NATIONAL POLICY OF THE RUSSIAN EMPIRE ON THE POLISH POPULATION AND THE CATHOLIC CHURCH IN THE RIGHT-BANK UKRAINE IN THE LATE 18th — EARLY 20th CT.
Considering archival documents and specialized scientific literature, the author analyzes the national policy of the tsarist government and its impact on the Polish people and the Catholic Church in «South-Western Region» at the end of 18th — early 20th ct.
-
ЧОРНИЙ ГУМОР ПО-ХАРКІВСЬКИ: СПРИЙНЯТТЯ ТЕХНІЧНИХ ІННОВАЦІЙ МЕШКАНЦЯМИ МІСТА НА ПОЧАТКУ ХХ СТ. (НА МАТЕРІАЛАХ ПРЕСИ)
Статтю присвячено впливу нових технологій на уявлення харків’ян у післяреформену добу Російської імперії. Проаналізовано такі періодичні видання Харкова, як «Утро», «Южный край» та «Жало». З’ясовано, що поява та інкорпорація транспорту, зокрема електричного трамваю, викликали досить
амбівалентне ставлення: з одного боку — захоплення, з іншого — шок і недовіру. Висвітлено ставлення дописувачів періодичних видань до телефону.
Розглянуто феномен зацікавленості авіацією як розважальним явищем. -
ПОЛІТИКА ОКУПАЦІЙНОГО ДЕНІКІНСЬКОГО РЕЖИМУ В УКРАЇНІ (1919–1920 РР.)
Проведено історіографічне дослідження проблеми, з’ясовано основні засади внутрішньої політики денікінської влади, досліджено основні державотворчі, соціально-економічні та культурно-національні заходи денікінської окупаційної влади, визначено особливості впровадження та наслідки функціонування денікінського окупаційного режиму в Україні.
-
ВИДАВЕЦЬ І ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ ЯКІВ ОРЕНШТАЙН
Аналізується діяльність коломийського видавця, громадсько-культурного діяча в Галичині Я. Оренштайна, засновника і власника «Галицької накладні» у Коломиї та «Української накладні» в Берліні на початку ХХ ст., проаналізовано його видавничу політику.
-
УКРАЇНЦІ В СКЛАДІ ДОПОМІЖНИХ ПІДРОЗДІЛІВ ТА ДОБРОВОЛЬЧИХ ЧАСТИН РОСІЙСЬКОЇ АРМІЇ НАПЕРЕДОДНІ ПЕРШОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Статтю присвячено аналізу ролі українців у складі допоміжних підрозділів та добровольчих частин російської армії напередодні Першої світової війни. Розкрито особливості комплектування військової авіації та інших допоміжних формувань; значення молодіжних скаутських організацій, що були важливим ресурсом для поповнення добровольчих частин; діяльність громадських організацій та військових медично-санітарних служб.
-
РАДЯНСЬКА УКРАЇНА ЯК ІНСТРУМЕНТ ЕКСПОРТУ БІЛЬШОВИЦЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ В РУМУНІЮ (ПОЧАТОК 1920-Х РР.)
У статті визначено місце і роль Королівства Румунії в більшовицькій загарбницькій політиці початку 1920-х рр.; вказано на наявність державного кордону між УСРР і Королівством Румунії та відсутність політичної угоди й офіційних відносин між державами; досліджено роль Радянської України у спробі встановити радянську владу в Румунії; акцентовано на тому, що саме голова Ради народних комісарів УСРР (далі — РНК УСРР) Х.Раковський координував «румунське питання». Розкрито обставини, котрі сприяли експорту більшовицької революції в цю країну; з’ясовано, що експортом революції в Румунію керувало одеське відділення Закордонного відділу ЦК КП(б)У. Означено причини реорганізації «Закордоту» та ліквідації спецпідрозділу.
-
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ У МІЖВОЄННИЙ ПЕРІОД (1930-ТІ — ПОЧАТОК 1940-Х РР.)
У статті розглядається зовнішня політика Радянського Союзу напередодні Другої світової війни. Автор на основі сучасних досліджень аналізує спроби радянського керівництва створити антигітлерівську коаліцію в Європі.
-
«ВЕЛЬМІ Ж МНЕ НАДАЕЛА ВАЙНА ЗА 4 ГАДЫ…»: ДО ПИТАННЯ ПРО ВИХОВНУ СКЛАДОВУ ВИВЧЕННЯ ІСТОРІЇ
В статті порушується проблема виховного й дослідницького значення
збору усних свідчень очевидців Другої світової війни для студентів вищих
навчальних закладів (на прикладі Білоруського державного університету,
Мінськ). -
ЗНЯТТЯ З РЕЄСТРАЦІЇ ГРОМАД ЄВАНГЕЛЬСЬКИХ ХРИСТИЯН-БАПТИСТІВ ЯК ОДИН З ДІЄВИХ МЕТОДІВ БОРОТЬБИ РАДЯНСЬКИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ З РЕЛІГІЄЮ В ПОВОЄННИЙ ПЕРІОД
У статті на базі архівних документів з фондів ЦДАВО України, зокрема Ф. 4648 (Уповноваженого ради у справах релігійних культів при Раді Міністрів СРСР по Українській РСР) названо методи, які використовували уповноважені органи для зняття з реєстрації та розпуску громад ЄХБ УРСР у повоєнний період.
-
РОЗПОДІЛ ФУНКЦІЙ МІЖ УКРАЇНСЬКИМИ І СОЮЗНИМИ УСТАНОВАМИ У ПРОЕКТНОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ БУДІВНИЦТВА ПІВДЕННОУКРАЇНСЬКОГО І ПІВНІЧНОКРИМСЬКОГО КАНАЛІВ Й ІНТЕГРАЦІЯ КРИМУ З УКРАЇНОЮ
Автор уперше на основі архівних даних розглянуто участь українських
проектних організацій у закладенні підвалин інтеграції Криму з Україною
на початку 1950-х рр. -
ІСТОРІЯ ОБМІНУ ЗНАННЯМИ І ТЕХНОЛОГІЯМИ (НА ПРИКЛАДІ МІЖНАРОДНОГО ТРАНСФЕРУ)
У статті проаналізовано і систематизовано знання з історії міжнародного науково-технологічного обміну та обґрунтовано його завдання та функції як необхідної умови інноваційного розвитку України в процесі інтеграції у світовий і європейський науковий простір.
-
МІЖНАРОДНА ТЕХНІЧНА ДОПОМОГА ЯК ОДИН ІЗ НАПРЯМІВ МІЖНАРОДНОЇ СПІВПРАЦІ УКРАЇНИ (1992–2014 РР.): ІСТОРІОГРАФІЯ ПРОБЛЕМИ
У статті розглядається основна література та джерела щодо залучення та реалізації міжнародної технічної допомоги в Україні з 1992 по 2014 рр.
-
ДЖЕРЕЛА ТА НАУКОВА ЛІТЕРАТУРА ДО НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОГО КОМПЛЕКСУ З ДИСЦИПЛІНИ «ІСТОРІЯ КИЇВСЬКОЇ ПОЛІТЕХНІКИ»
В статті на основі вивчення змісту веб-порталу НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського» проаналізовано доступні групи джерел та наукову літературу для готування навчально-методичного комплексу з дисципліни «Історія Київської Політехніки». Відповідно, представлено характеристику історичних джерел та історіографічний аналіз літератури, обґрунтовано необхідність їх використання, запропоновано методики опрацювання.
-
ТРІУМФ І ТРАГЕДІЯ АВІАТОРА ПЕТРА НЕСТЕРОВА
В статті зроблено спробу комплексно висвітлити біографію видатно-
го російського військового льотчика, авіаконструктора та засновника ви-
щого пілотажу Петра Миколайовича Нестерова (1887–1914). Окремо
розглядається низка маловідомих та раніше замовчуваних фактів з жит-
тя авіатора, а також питання меморіалізації пам’яті про нього.